עמוד הבית משקפיים עדשות מגע ניתוחי לייזר בדיקת ראייה ילדים-פוקוס וראיה נהיגה וראייה מבצעים קופונים אודותינו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ראייה, ספורט ושיפור SPORT VISION

גישה מעשית לשיפור ראייה הקשורה לספורטאים

בשנים האחרונות הופיע תחום חדש באופטומטריה העוסק בשיפור ראייה ותפקודה, ומיועד לספורטאים ואתלטים מקצועיים.
מסתבר שמליוני אנשים עוסקים באו פן קבוע בפעילויות ספורט שונות כתחביב או כמקצוע , רוכשים ציוד , משקיעים בתוספי תזונה ובהורמונים ( חוקיים וגם לא חוקיים ), מתאמנים במסגרות שונות כמו חוגים ומכוני ספורט ומוציאים מליוני דולרים בשנה בסך הכל בענף הספורט , בביגוד מקצועי ובאביזרים שונים .
לרבים מהם יש ליקויי ראייה שונים ואף בעיות רפואיות הקשורות לעיניים . מחקרים מדברים על כחמישית מהספורטאים שאינם נבדקים כלל ואינם מודעים לבעיות וקשיי ראיה שונים מהם הם סובלים , כמו מרשם לא מתוקן , צלינדר במשקפיים , בעיות ועיוותי קרנית , יובש משמעותי , בעיות בשדה ראיה היקפי , בעיות בראיית צבעים וקשיים בתפקוד ומיזוג דו - עיני .
בפעולות ספורט מאומצות או תחרותיות יש צורך בראייה חדה במיוחד או בתכונות ראייה משופרות כמו התמקדות מהירה למרחקים שונים , יכולת מעקב אחרי גופים מהירים , ראיית ניגודים גבוהה ועוד .
לגוף האדם יש יכולת מופלאה לפתח ולשפר תכונות שונות על ידי אימון אינטנסיבי . גם תרגילי מחשבה וזכרון שונים יכולים לחזק את יכולתו של המוח לתגובה מהירה , לשיפור הזכרון ולתפקוד כללי טוב יותר .
העין הינה מנגנון משולב הכולל הפעלה מוטורית על ידי שרירים , ועיבוד מידע על ידי מערכת העצבים המרכזית , המוח .
גם את השרירים וגם את המוח ניתן לאמן ולקבל מהם יכולות גבוהות יותר מהשגרה , היכול לשמש למטרותיו של הספורטאי . דבר זה מובן , מוכר וברור לכל אדם העוסק בתחום הראייה .
מנגנון הראייה הינו מנגנון מתוחכם מאוד שעבר מוטציות ושינויים רבים במהלך התפתחות גוף האדם . תכונות שונות בלתי נחוצות התנוונו , ותכונות אחרות התפתחו על חשבונן . על רקע זה התפתח אימון ראייה לספורטאים ( SPORT VISION ) אשר פונה לקהל ספציפי וממוקד ומציע שיפור ומיצוי מקסימאלי של יכולות ראיה למטרת שיפור השגים ספורטיביים .
האופטומטריסט יכול לרכז את כל תחומי הראייה הקשורים לספורטאי , לבדוק , להתאים וליעץ עבורו לגבי הפתרון הטוב ביותר בהקשר לחדות ראייה , תפקוד העיניים , שימוש בעדשות מגע , ביצוע ניתוחי לייזר להסרת משקפיים , משקפי הגנה לעיניים עם ובלי מרשם , משקפי צלילה ושחייה עם או בלי מרשם , שיפור ראייה פריפראלית ( שדה ראייה ), פתרונות לפזילות בדרגות שונות ולבעיות מיקוד דו - עיני , יעוץ אופטומטרי טרם ניתוחי עיניים וניתוחי קטרקט , בעיות יובש ומעקב אחרי מצב הקרנית ומתן תרגילים לשיפור ואימון כל יכולת הראייה ומערכת הראיה הדו - עינית .

מי מתאים לשיפור יכולות הראייה בשיטה זו ?
שיפור הראייה ויכולות הראיה עשוי להתאים לכל אדם , ללא קשר לראייתו הנוכחית . עם זאת , המאמץ בתרגילים והצורך בחזרה עליהם לזמן ממושך יכול להוות מוטיבצית נגד למי שאינו חייב בתרגילים אלו . לספורטאים , הרגילים באימונים מסוגים שונים , יש מוטיבציה רבה לכל תרגול מכל סוג , לרבות תרגול הקשור לראייה ויכול לשפר את השגיהם .

מה בודק אופטומטריסט לפני טיפול לשיפור ראייה עבור ספורט ?
בשלב ראשון לפני התחלה בטיפול כלשהו לשיפור וחיזק ראייה , על האופטומטריסט לבצע בדיקת ראייה בסיסית כמו עבור נבדק אחר , ולוודא אם יש מרשם ראייה למרחק , מרשם למשקפי קריאה , בעיות תפקודיות של העיניים מבחינת הפעלת שרירי העיניים ובדיקות נוספות הקשורות לאופטומטריה ולראייה .
בשלב שני על האופטומטריסט לבדוק היטב את צרכי המטופל ולהחליט היכן עליו להתמקד ומה מומלץ לשפר . צריך להתחשב בטיב הפעילות הספורטיבית שעושה , בסביבה בה נמצא , ביכולתו להסיר ולהרכיב משקפיים ועדשות מגע , בתנאי היובש באזור , ברמת קרינה סביבתית , במצבי לחץ ואי ודאות , זמן מוגבל ועוד פרמטרים רבים . כמובן שיש צורך לתקן באופן ראשונה כל ליקוי ראייה סטנדרטי הקיים אצל הספורטאי , ולתת לו את הפתרון הטוב ביותר לפי צרכיו האישיים . סוגי התרגילים השונים בראיית ספורט מחייבים מיקוד מדויק של צרכי הספורטאי , כך שלא יושקע מאמץ מיותר בתרגול תכונות שאינן חשובות .
בדיקת ראייה מיוחדת המבוצעת למטרת שיפור ראיה בספורט כוללת גם בדיקת ראייה של מטרות נעות ולא נייחות כמו בבדיקת ראיה רגילה , בדיקת ניגודיות ( רגישות והבחנת ניגודים ), טווחי יכולת אקומודציה ( הפעלת שריר העין לקריאה וראיה מקרוב ), ראייה מרחבית ותפיסת עומק , גמישות של חדות הראייה במעבר בין עצם אחד למשנהו , תגובת יד - עין מהירה ומדויקת ויכולת עיבוד מידע חזותי מהירה בתנאים חלקיים .

כיצד בודקים יכולת ראיה ותפקוד עיניים למטרת SPORT VISION ?
כדי לבצע את הבדיקות המיוחדות המיועדות לשיפור הראייה יש להשתמש בציוד ספציפי וממוקד , היכול לבדוק אלמנטים שונים של הראייה ושל תפקוד הראייה בהתאם לנדרש .
ניתן לבדוק יכולות שונות הקשורות לתנועת העיניים ולעיבוד המידע החזותי .
השיטה העיקרית בציוד הבדיקה הינה שימוש במכשור המאפשר תרגול עיניים על ידי מעקב אחרי עצמים שונים בתנועה , זיהוי או מיזוג דמויות שונות . קיימים מכשירים שונים ברמות תחכום ותכונות משתנות המיועדות לבדיקות ספציפיות , כגון בדיקת שדה ראייה , בדיקות צבעים , בדיקת תנועות עיניים , מיקוד ראיה , שדה ראייה ועוד . לדוגמא , קיים מכשיר טכניסטוסקופ TACHISTOSCOPE אשר מודד את המהירות בה מידע חזותי מתורגם ומעובד במוח . המכשיר מקרין אותיות ומספרים על גבי מסך מרוחק מהנבדק למשך 0.1 עד 0.01 שניות , והנבדק צריך לזהות את הסימן בזמן הקצר הזה . ניתן לבצע את הבידקה לאחר תקופה של תרגילי עיניים ולמדוד את השינוי התגובה יחסית לתקופה טרם התרגול .

כיצד משפרים את תפקוד העיניים ומערכת הראייה בראיית - ספורט ?
שיפור הראיה ותפקוד הראייה , ומיצוי מקסימלי של יכולות הראייה מתקבל על ידי תרגול ספציפי של העיניים , שרירי העיניים ותפיסת הראייה עצמה . קיימות סדרות שלמות של תרגילי עיניים בדרגות קושי שונות , שהותאמו לשיפור תכונות ספציפיות בראייה .
חלק מהתרגילים יש לבצע בקליניקה המטפלת , בהתאם לציוד הקיים , וחלק מהתרגילים ניתן לבצע בבית , באמצעים פשוטים למדי , לרבות תרגילי התמקדות עיניים הכרוכים בשימוש בכרטיסיות משורטטות או באביזרים לא מורכבים .
דוגמא לתרגיל פשוט המבוצע בבית באופן עצמאי ומיועד לשיפור ההתכנסות וההתבדרות של העיניים : BROCK STRING - ברוק סטרינג , שרוך קצר עליו מושחלים מספר חרוזים צבעוניים את קצה השרוך מקרבים אל האף , ויש להתמקד בכל פעם בחרוז קרוב יותר ויותר . דבר זה משפר את התכנסות העיניים ויכולת ראייה מקרוב .
כרטיסיות מודפסות נפוצות למדי בתרגילי ראייה . על הכרטיסיות מודפסים סימנים , אותיות או מספרים שיש לזהות בכיווני מבט משתנים , או שיש למזג יחדיו שתי תמונות שונות בכל עין לתמונה אחת .
בדיקות ותרגולים המבוצעות בקליניקה עשויים להיות יותר מורכבים . תרגול נפוץ הוא תרגול עיניים בו האופטומטריסט יבקש מהמטופל להתמקד על דמות כלשהי , ובמקביל יציב עדשות שונות מול קו הראייה , כגון פריזמות המשנות את כיוון התמונה , או עדשות חיוביות או שליליות המאלצות את המטופל להפעיל או לשחרר את שריר העין ( אקומודציה ). בדרך כלל משתמשים בשתי פריזמות נפרדות , אחת מול כל עין , כאשר פריזמה מסיטה את התמונה הצידה והעין אמורה להתגבר על הסטייה בראייה ולתקן אותה .
בתרגיל אחר המטופל צריך להתמקד על תמונה מסוימת כאשר האופטומטריסט מציב מול קו הראייה משקפי פליפר בהם יש לרגע אחד מרשם פלוס ולרגע אחר משקפי מינוס , הדבר מחייב את המטופל להפעיל את שריר העין ולשחרר אותו פעם אחר פעם , פעולה יעילה באימון גמישות השריר .
באופן טבעי כל עין מקבלת תמונה השונה במעט מהעין השניה ( בגלל מיקומן השונה במרחק ) המוח ממזג את שתי התמונות לאחת ויוצר תמונה אחת תלת מימדית . כאשר שתי התמונות שונות אחת מן השניה יותר מיכולתו של המוח למזג אותן , תתקבל ראיה כפולה , בה כל עין תראה תמונה אחרת .
את יכולת המיזוג של המוח ניתן לשפר באמצעות תרגילי ראייה שונים כאשר הרעיון המרכזי בהם הינו מיזוג תמונות שונות בדרגת קושי גדלה והולכת , ושיפור הדרגתי של יכולת ראייה זו .
חלק מהתרגילים למיזוג כוללים כרטיסיות עליהן מודפסות צורות שונות , כגון עיגולים דומים זה זה , אשר יש למזג אותם לעיגול אחד בלבד .
חלק מהתרגילים לשיפור ראיה למטרות ספורט כוללים שיפור תפיסת המרחב ושיפור הבנת מיקום הגוף במרחב התלת - מימדי . תרגיל לדוגמא : מעקב וזיהוי אורות מהבהבים בחדר חשוך , אותם יש לזהות ללא יחוס מרחבי ברור .
לתנועת העיניים מנקודה לנקודה יש גם חשיבות מכרעת בקביעת יכולת המיקוד ותפקוד העיניים .
קיימות שתי תנועות עיקריות : תנועת מעקב אחרי עצם במרחק ותנועה סקדית , בין נקודה אחת לשניה . תנועת עיניים סקדית משהתחילה לא ניתנת לעצירה עד שהעין מתמקדת על העצם עליו החליטה טרם התנועה . באמצעות תרגילים שונים ניתן לשפר את יכולת תנועות העיניים משני הסוגים ולשפר את גמישות הראייה הנושא מיקוד מנקודה מלנקודה במרחב .

עיוורון צבעים
תופעה של עיוורון צבעים ברמות שונות נפוצה בעיקר אצל גברים , וכנראה שלא קיימת גנטית אצל נשים ( למעט עיוורון צבעים נרכש עקב פגיעות רשתית שונות )
לא ניתן לתקן מצב של עיוורון צבעים מכיוון שהפגיעה בדרך כלל הינה באחד משלושה התאים שקולטים צבע ברשתית , אולם ניתן לשפר את חדות הראייה , ההפרדה והניגודיות על ידי שימוש בפילטרים צבעוניים שונים , בדרך כלל בגוונים צהובים - כתומים , אשר יכולים להועיל לספורטאי בעל עיוורון צבעים בזיהוי טוב יותר של כדור על רקע אחיד או בהבחנה בפרטים עדינים .
פילטרים צבעוניים ומשקפיים עם עדשות בגוונים מסוימים יכולים לשפר גם את הראייה וחדות הראייה של כל ספורטאי , גם אם אינו סובל מבעייה של עיוורון צבעים . האופטומטריסט המטפל יכול לחפש את צבע פילטר העדשה המתאים ביותר למטופל בהתאם לסביבה בה הוא נמצא , ואף לנסות מעשית בשטח פילטרים שונים הקיימים כדוגמאות צבע להתאמה מושלמת .

בדיקת ניגודיות - רגישות לניגודים (Contrast Sensitivetry)
בדיקה זו הינה בדיקה חשובה למדי , אשר אינה מבוצע כשגרה בבדיקות עיניים רגילות , מהסיבה הפשוטה שלא ניתן לשפר הרבה את הרגישות לניגודים באמצעים רגילים ופשוטים .
בבדיקה יש להבחין בסימנים על גבי לוח , ולזהות מתי אלו קוים ומתי מופיע משטח חלק ואחיד .
רגישות לניגודים נמוכה יכולה להופיע יחד עם ראייה טובה , אפילו 6/6 בה מזהים אפילו את האות הקטנה ביותר על המסך , אולם איכות הראייה עצמה תהיה נמוכה , יהיה קשה להפריד בין פרטים שונים , והדבר עשוי להפריע במיוחד בשעת פעילות ספורט מאומצת המחייבת זיהוי פרטים קטנים על גבי רקע לא ניגודי .

אימון ראייה המבוצע על ידי מחשב
התפתחות המחשבים מאפשרת כיום ביצוע נרחב של תרגילי עיניים שונים אשר בעבר התבצעו על ידי כרטיסיות מודפסות . קיימות תוכנות מחשב מתוחכמות בהן יש סידרה שלמה של תרגילי מיקוד , חיזוק שרירי העיניים ותנועות העיניים במרחב . תוכנות אלו בדרך כלל מקצועיות ודורשות הדרכה מקצועית , ואינן מיועדות למטופל עצמו .

משקפי הגנה ומשקפי שחיה וצלילה
משקפי הגנה הינם פריט חובה בפעילויות ספורט מסוימות . ספורטאי הזקוק למרשם משקפיים במקביל למשקפי הגנה יכול להיעזר מאוד באופטומטריסט המטפל בו . לא כל מרשם מתאים לביצוע בכל סוגי משקפי ההגנה , ולעיתים יש לחפש פתרון יצירתי המביא בחשבון את סוג הספורט , המרשם , סוג משקפי המגן , עיוותים צפויים בעדשות ושילוב של עדשות מגע כפתרון מלא או משלים .
משקפי שחיה וצלילה הינם פריט חיוני לשחיין הזקוק למשקפיים . האופטומטריסט יכול להתאים משקפי צלילה ושחייה עם מרשם בהתאם לראיית השחיין או להמליץ על עדשות מגע בשילוב עם משקפי צלילה .
שחיינים רבים משתמשים בעדשות מגע יומיות בזמן השחייה , וזורקים אותן לאחר מכן . האופטומטריסט צריך להתאים את העדשות הטובות ביותר למצב זה , ישנם סוגים וחומרי גלם של עדשות מגע מחברות שונות , חלקן מתאימות יותר וחלקן מתאימות פחות לשחיה . האופטומטריסט צריך להמליץ לשחיין להסיר את העדשות מיד לאחר השחייה ולהמתין כחצי שעה עד הרכבת זוג חדש . זמן זה הינו חיוני להתאוששות הקרנית מהשפעת הכלור המזיקה , שעלולה לגרום לפגיעה במשטח הקרנית החיצוני , האפיתל .
אפיתל פגום עשוי לעודד צמיחה של מזהמים שונים ( וירוסים , חיידקים , פטריות ואמבות ) על גבי הקרנית ובתוכה .

עדשות מגע בשימוש ספורטאים
עדשות מגע מהוות פתרון מעולה לחלק מפעילויות הספורט בהן לא ניתן להשתמש במשקפיים . האופטומטריסט יכול לבדוק , להמליץ ולהתאים עדשות מגע בהתאם לפעילות הספורט המסוימת . בעדשות מגע יש מבחר סוגים גדול במיוחד , אותם ניתן להתאים לפי כל מקרה ומקרה .
בפעילויות ספורט הפתרון הטוב ביותר הינו שימוש בעדשות מגע יומיות אותן להחליף בקלות בסיום הפעילות ולהשתמש רק בזמן הספורט . שימוש בעדשות מגע בסביבה מאובקת ולא נקייה עשוי להזיק לעדשה ולגרום לפגיעה בכמות החמצן אל הקרנית . לכן יש יתרון בעדשה יומית לעומת עדשה אחרת שעשויה להתלכלך ולצבור משקעים במשך זמן .
תנאי הסביבה חשובים מאוד בהתאמת עדשת המגע הנכונה . בפעילויות ספורט שונות יש תנאים שונים מאוד , יובש קיצוני , חום , אבק , לחות גבוהה או נמוכה , רוח , חול וכדומה .
ישנן עדשות מגע מיוחדות עם גוון עדין צהבהב או ירקרק המשמש לשינוי התמונה הנראית . הגוון העדין יכול לשפר את הניגודיות במקרים מסוימים או לחדד צבעים על חשבון צבעים אחרים .
ההיגיינה הנמוכה והלכלוך הרב שיכול להיווצר בזמן פעילות ספורטיבית ( בוץ , אבק , זיעה וכדומה ) מחייב זהירות בהרכבה והסרה של עדשות מגע . יש לתדרך היטב את הספורטאי בחשיבות רחיצת ידיים ושמירה על הנקיון טרם הרכבת עדשות או הסרתן .

קרינת UV מסוכנת
קרינת UV הינה גורם משמעותי בנזקים שונים לקרנית , לעדשת העין ולרשתית . ספורטאי המבלה שעות רבות באור שמש חזק כחלש , צריך להגן על עצמו היטב מפני קרינת היו - וי המסוכנת . ההגנה הטובה ביותר נגד קרינה זו הינה משקפי שמש מסננות UV עם עדשות מלוטשות ואיכותיות . מכיוון שקיימים סוגים רבים מאוד של משקפי שמש עם מגוון עדשות רחב , האופטומטריסט יוכל להמליץ על התכונות הנדרשות ממשקפי השמש בהתאם לפעילות הספורט המסוימת .
למשל בפעילות סקי קיימת בעיה משמעותית של אחוז קרינת UV גדול במיוחד עקב החזרים שלו מהשלג . התעלמות מהקרינה החזקה עלול לגרום לבעיות קרנית שונות עד פגיעה באפיתל הקרנית ומצב של תחושת ערפול ראייה כללית .

משקפי שמש בצבעים מיוחדים או עם עדשות פולארויד
במשקפי שמש רבים ניתן להשיג עדשות פולארויד בצבעים אפור , חום וירוק . משקפי השמש עם עדשות פולוריוד מאפשרים ראייה טובה ואיכותית דרך משטחים מסנוורים , למשל דרך חלון רכב שטוף שמש או ראייה לעומק באגם או במשטח מים .
מומלץ מאוד לנוהגים ברכב!

חזור מעלה