אופטומטריסט

אופטומטריסטמקצוע אופטומטריה
מה זה אופטומטריסט? היכן לומדים את מקצוע האופטומטריה? האם יש לימודי המשך? מה מותר לאופטומטריסט לעשות ולבדוק ומה לא? כמה מרוויח אופטומטריסט? היכן ניתן לעבוד בתור אופטומטריסט? מה ההבדל בין אופטומטריסט לבין אופטיקאי? מה זה אופטומטראי? איך אפשר לדעת אם האופטומטריסט מוסמך או לא מוסמך? האם אופטומטריסט יכול לעבוד בחו"ל במקצוע האופטומטריה ? מה השתנה בתחום האופטומטריה בשנים האחרונות? מה טיב הקשר בין אופטומטריסט ורופא עיניים?

אופטומטריסט
א
ופטומטריסט הינו בעל המקצוע העוסק במדידת חדות ראייה, בדיקת מרשם עבור משקפיים ועבור עדשות מגע, התאמת משקפיים ועדשות מגע ובדיקה וטיפול בבעיות ראייה שונות הקשורות לתפקוד העיניים, פזילות, פוקוס ראיה, מיקוד וקשיי ראיה שונים.
מקצוע האופטומטריה עבר בשנים האחרונות תהפוכות רבות. עד לפני כ10 שנים המקצוע היה עובר מדור לדור או מאופטומטריסט לאחד מהעובדים איתו בחנות או בקליניקה. לא היה כל מנגנון לימודים מסודר, ואופטיקאים רבים להם יש סמכות לחתוך עדשות משקפיים ולהכין משקפיים עסקו בבדיקות ראייה ללא כל סמכות.
כיום ענף האופטומטריה מוסדר ומנוהל היטב על ידי משרד הבריאות, האגף למקצועות פרהרפואיים.
לימודי אופטומטריה נעשים היום דרך אוניברסיטת בר אילן או מכללת הדסה בירושלים, במסלול בין כ-4 שנים מלאות, בסיומו מקבל מי שסיים בהצלחה את לימודי האופטומטריה תואר ראשון במדעי החיים או במדעים מטעם מוסד הלימודים. עד לפני מספר שנים היה ניתן ללמוד אופטומטריה באישור המועצה להשכלה גבוהה רק דרך המכללה לאופטומטריה שהוקמה על ידי מר יצחק גור. המכללה עשתה את המהפך הגדול בהכרת המקצוע, וכיום השתלבה עם אוניברסיטת ברילן. עלות לימודי האופטומטריה גבוהה מעלות לימודים רגילים באוניברסיטה לתואר ראשון עקב המעבר ההדרגתי בין הלימודים במכללה ללימודים באוניברסיטה.
כל סטודנט לאופטומטריה עובר תקופת סטאג' בחנות מסחרית או במוסד רפואי, במהלכה יבצע בדיקות ראיה בפיקוח אופטמטריסט מורשה. נושא בדיקות הראייה על ידי סטודנט לאופטומטריה הינו נושא עליו דנים רבות בשנים האחרונות. הוויכוח לגבי עניין זה נמצא בעיצומו. מצד אחד ישנם הטוענים שאת בדיקות הראייה מותר רק לאופטומטריסט מורשה לבצע, מצד שני החוק מאפשר לסטודנט לבצע בדיקות ראייה בפיקוח אופטומטריסט.
במצב הנוכחי סטודנטים לאופטומטריה מבצעים בדיקות ראייה בחנויות, קליניקות ובתי חולים, כאשר ישנה הדרכה ופיקוח של האופטומטריסט במקום.

המשך קריאה

3 Responses to אופטומטריסט

  1. Pingback: ניתוח הסרת משקפיים, כתב עת

  2. Pingback: משקפיים | עדשות מגע | אופטיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.