נושאים אחרונים »

23 ביוני 2014 – 23:52 |

הכנס השנתי בעדשות מגע ומשטח העין יתקיים ביום שלישי 7.10.14 במלון דיוויד אינטרקונטיננטל תל אביב המפואר ואמור ולהיות מוצלח ביותר גם הפעם. כמדי שנה ישנה כמות משתתפים גדולה ביותר של 500 אופטומטריסטים לפחות, סטודנטים, מתמחים …

Read the full story »
לימודי אופטומטריה
משקפיים
כנסים מקצועים
איגוד רופאי העיניים
אומנות
Home » רפואת עיניים

המלצות רופא עיניים לגבי משקפיים

Submitted by on 28 במרץ 2011 – 2:50

המלצת רופא עיניים לגבי משקפיים | עדשות מגע | מולטיפוקל | שינוי מרשם

לעיתים קרובות מגיעים לחנות מטופלים עם המלצה ברורה מרופא העיניים לא לקנות עדשה יקרה , לא להחליף מסגרת , לא לרכוש משקפי מולטיפוקל וכדומה . ככל הנראה , רופאי עיניים ממליצים על כך כאשר הם מנסים למנוע מהלקוח הוצאות כספיות מיותרות על משקפיים זמניים ( בין שני ניתוחי קטרקט או זמן קצר מאוד אחריו ) או במקרים בהם הרופא סבור שסוג משקפיים מסוים לא יתאים ללקוח .

הפניית רופא אל אופטומטריסט פתרון בעיות מקצועי אופטומטריסט מול רופא עיניים בדיקת ראייה רופא/אופטומטריסט הפניית אופטומטריסט לרופא בדיקות רפואיות של אופטומטריסט

החלפת מסגרת

ברוב המקרים לקוחות משתמשים במסגרות בנות שנתיים ומעלה . בדרך כלל אלו מסגרות בנות 6-7 שנים ואף יותר . הרכבת עדשות משקפיים במסגרת ישנה עלולה לגרום לשבר במסגרת או לגרום לנפילת העדשות , בעיקר במסגרות פלסטיק . אם המסגרת לא תשבר בזמן העבודה היא עלולה להשבר לאחר מספר חודשים . לכן מומלץ מאוד להחליף מסגרות ישנות לחדשות . גם מטופל מבוגר זקוק למשקפיים קלים ואיכותיים אשר יחזיקו מעמד ויהיו בעלי מראה מכובד . אם מסגרת הלקוח אינה איכותית , או חדשה למדי , כדאי להמליץ לו על החלפתה .

סוג העדשה המומלץ

91% מעדשות משקפיי המרחק שנרכשו בחנות מסוימת במהלך 2006-2008 היו עדשות איכותיות עם ציפוי נגד השתקפויות , הכוללות סינון UV ולא עדשות פלסטיק CR פשוטות .

כאשר רופא עיניים או אופטומטריסט ממליצים למטופל לרכוש את העדשה הפשוטה ביותר , הם עושים שיקול כספי עבור הלקוח על חשבון האיכות , גם במקרים בהם אין בעייה כספית והלקוח מעדיף מוצר איכותי .
כאמור , רוב האנשים מעדיפים את המוצר הטוב יותר שהוא גם איכותי יותר . אין דרך לדעת את יכולתו הכספית של הלקוח , ולכן מקובל להציג ( אך לא לאלץ לרכוש ) את המוצרים האיכותיים והיקרים לכל לקוח בכל מקרה .

הרופא יכול לא להמליץ כלל על סוג העדשה , ולהשאיר זאת לשיקולי הלקוח מול החנות בהתאם למרשם ולמסגרת . במידה וכל המוצרים היו עולים מחיר אחיד , הלקוח היה רוכש את העדשה האיכותית ביותר ולא את הפשוטה , כך שמשתמע שנעשה כאן שיקול כספי ולא שיקול טכני – מקצועי . רוב האופטומטריסטים הינם הגונים ולא ימכרו מוצרים מיותרים , לקוח מתמיד חשוב עבורם יותר ממכירה גבוהה חד פעמית .

במידה ורופא העיניים נוכח לדעת שקיימת שיטתיות במקום מסוים בו נהוג למכור מוצרים שאינם תואמים את הדרישות הטכניות ( למשל אינדקס 1.74 במרשם 1- עם מסגרת קטנה ) כדאי שיוועץ בחנות ויברר מולם עניין זה .
רופא העיניים יכול תמיד , ואף רצוי , שידבר עם חנות האופטיקה בכל נושא שנראה לו חריג . לעיתים הסיבה היא קיומם של מבצעים מיוחדים בהם עדשה דקה זולה יותר מעדשה עבה , זוג שני ניתן בחינם וכדומה .

בנוסף , במקרים בהם רופא העיניים מודע למצב כספי גרוע של מטופל , הוא יוכל ליצור קשר עם החנות הקרובה לגביו . חנויות רבות יסכימו לבצע משקפיים במחירי עלות כתרומה לקהילה על פי בקשת רופא עיניים .

משקפי שמש

גם בנושא זה המטופלים נועצים ברופא ומקבלים הוראות מדויקות לגבי רכישת סוג משקפי השמש המומלץ עבורם .
רופא עיניים יכול להמליץ למטופל לרכוש משקפי שמש עם תכונה מסוימת ( למשל – מוטות עבים במיוחד כדי להסתיר את האור מהצד , או עדשה בגוון מסוים ) והמלצה זו תהפוך אצל המטופל להוראה חד משמעית שאין להפר אותה . הוא יאחז בכל כוחו בהמלצת הרופא , וירכוש רק משקפי – שמש העונים על הדרישה המדויקת . כל פתרון אחר במשקפי שמש לא יהיה מקובל עליו , והוא עשוי להתמיד בחיפוש אינסופי ולא לרכוש כלום במשך זמן רב . לכן כדאי לרופא להמליץ על הדרישות מהמשקפיים ( סינון UV, חסימת אור מהצד , עדשות פולארויד , צבע עדשות מוגדר ) ולא להמליץ על מוצר ספציפי מדי .

המתנה בטרם שינוי משקפיים

לקוחות רבים , בעיקר נשים , מגיעים לחנויות אופטיקה זמן קצר מאוד לאחר ביצוע ניתוח קטרקט בתלונה שאינם רואים היטב . למרות שניתן להתאים משקפיים במצב זה , סביר שהמרשם ישתנה תוך שבועיים – שלושה . האם כדאי להמתין או לחכות להתיצבות המרשם ? הכל תלוי בצרכי הלקוח . אם אינו יכול לתפקד עם משקפיים קודמים ומתקשה בחיי היומיום , אפשר להחליף עדשה אחת במשקפיים בעלות לא גבוהה של 50-200 ש"ח ולשפר את מצבו עד להתייצבות המרשם . לכן כדאי להמליץ ללקוח להמתין לאחר הניתוח ( בהתאם לסוג הניתוח ) עד רכישת משקפיים חדשים , או להחליף לעדשה זמנית ולא יקרה , בידיעה שהיא מתאימה לזמן קצר בלבד .

המלצה ( ואי – המלצה ) על משקפי מולטיפוקל

לקוחות שונים נמנעים מרכישת עדשות משקפיים מולטיפוקליות מכיוון שרופא עינים אמר להם לאחרונה , או בעבר , או למטופל אחר , לא לרכוש משקפיים מסוג זה .

כיום אין כל דרך לדעת מראש מי יסתגל למולטיפוקל ומי לא . אין שינוי משמעותי באחוז הלקוחות אשר מרוצים ממולטיפוקל בהתיחסות למקרים שונים : היפרופ , מיופ , צלינדר גבוה , פזילות שונות ( גם VERT), ניסטגמוס , בעיות שדה ראייה ( גם RP בשלבים מסוימים ) אופי מסוים של המטופל ( קפדן במיוחד , קשה קליטה , אדם שמנתח מיד את מבנה העדשות ), גיל מבוגר , בעלי נסיון עבר גרוע עם משקפי מולטיפוקל וכדומה .

לעיתים דווקא במקרים הבלתי צפויים קיימת הצלחה עם משקפי מולטיפוקל . אופטומטריסט אשר מבצע תיאום ציפיות עם הלקוח , התאמת עדשה איכותית , דיוק בבדיקה ובמסגור והדרכה לשימוש נכון , יכול להגיע לרמת הסתגלות גבוהה מאוד של לקוחות למשקפי מולטיפוקל .

לכן , המלצת הרופא הטובה ביותר ללקוח במקרה של צורך בראייה למרחק וקריאה , ובכל מקרה אחרי קרקרט , הינו לגשת למקום מסחרי בו ניתן לקבל אחריות מלאה על משקפי המולטיפוקל , אחריות שכוללת החלפת עדשות ככל שידרש , עד שינוי המשקפיים לחד – מוקדי וקבלת ההפרש הכספי בחזרה במצב של חוסר הסתגלות בלתי פתיר ( בדרך כלל ההפרש מתקבל כתעודת זיכוי . נדיר שמתקבל כמזומן )

לקוחות מסוימים רוכשים משקפי מולטיפוקל כאשר המרשם למרחק שולי ויש רק מרשם לקריאה . היתרון בכך הוא הרכבת זוג אחד לקריאה אשר מאפשר ראייה למרחק ללא הפרעה . אם זו דרישת הלקוח והדבר הוסבר לו על ידי האופטומטריסט , אין כל פסול במשקפיים מסוג זה . אם הלקוח קנה משקפי מולטיפוקל עם מרשם שולי מרחק + ADDITION לקרוב , ללא שהבין שאין לו צורך במשקפי מרחק – הדבר אינו תקין !

החלפת משקפיים כאשר יש שיפור מינימלי

לקוחות רוכשים משקפיים חדשים מסיבות רבות כאשר הסיבה העיקרית הינה שינוי במרשם .
סיבות נוספות : מסגרת ישנה ולא מודרנית , עדשות שרוטות , רצון להתחדש במוצר אופנתי , רצון לבזבז כסף זמין ( לשיפור ההרגשה האישית או להרגזת בן הזוג …) וסיבות נוספות . אופטומטריסט אמור לעדכן את הלקוח טרם הקנייה לגבי השינוי הצפוי במשקפיים ואם יראה בהם טוב יותר מאשר קודם . גם כאשר מבהירים ללקוח שהשינוי מינימלי , והראייה לא תהיה טובה יותר מקודם , הלקוח יעדיף בדרך כלל לרכוש את המשקפיים .

עדשות מגע

מטופלים רבים נועצים ברופאי העיניים לגבי רכישת עדשות מגע . במשך שנים עדשות המגע הנפוצות ביותר היו עדשות מגע רכות קבועות ועדשות מגע קשות ( קשות נושמות ), בשתיהן ההרכבה היתה מיועדת לתקופה של שנתיים ויותר . אחוז הזיהומים בעדשות הרכות הקבועות היו גבוה משמעותית לעומת עדשות קשות . כיום , ברוב המקרים הסטנדרטים , עדשות מגע יומיות ואף רכות חודשיות , נותנות מענה מעולה מבחינת איכות הראייה ובריאות העין והן בעלות יתרונות רבים שאינם קיימים בעדשות קשות – נושמות .

לכן כדאי להמנע מהמלצה גורפת על עדשות קשות בעיקר במקרים בהן עדשות רכות להחלפה תכופה עשויות להיות המתאימות ביותר .

מקרים קשים ובעיות קרנית כמו סיבוכים לאחר השתלת קרנית , קרטוקונוס מתקדם , יובש משמעותי וכדומה , יכולים להיות מטופלים בהצלחה על ידי עדשות מגע קשות סקלרליות .

Tags:

Leave a comment!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also Comments Feed via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.

Why ask?