דעה נוספת לגבי השרדות ברעידות אדמה
רעידת אדמה, הישרדות במזמן רעידת אדמה

 

לאחרונה הופץ ברשת האינטרנט מסמך המתאר דרך להשרדות בזמן רעידת אדמה.
תוכן המסמך לא אומת! יתכן ששיטה זו אינה יעילה ואף מסוכנת ! מומלץ לוודא מול מומחים בתחום. הצלב האדום האמריקאי אשר בחן את המאמר המדובר, הסתייג מחלק מההמלצות שבמאמר לגבי התנהגות בזמן רעידת אדמה. המחלוקת העיקרית הינה לגבי המחסה בזמן רעידת האדמה, האם להסתתר תחת מיטה, משקוף וכדומה או להיפך, לידם אך לא מתחתם. רצ''ב המאמר ללא שינויים לשיפוטכם:

מידע לגבי שיפוץ מבנים לפי תוכנית תמ"א 38

איננו יודעים אם היום תרעד האדמה

שלום, שמי דוג קופ ( Doug Copp ). אינכם מכירים אותי, אבל אני נמצאתי בתוך 875 בנינים שהתמוטטו ועבדתי עם קבוצות הצלה ביותר משישים ארצות. ייסדתי קבוצות הצלה בעוד מדינות רבות ואני חבר בקבוצות הצלה של האו''ם, של OEA (ארגון ארצות אמריקה) יוניס''ף ועוד ארגונים רבים אחרים.
הייתי חבר באו''ם כמומחה בנושא שיכוך אסונות (UN-UNIENET) במשך שנים רבות. עבדתי בכל המקרים של האסונות העולמיים הגדולים מאז 1985, פרט למקרים בהם קרו מספר אסונות בו-זמניים, מסיבות מובנות מעצמן.
בשנת 1996 הכנו סרט שמוכיח את נכונות השיטה שלי להישרדות במקרה של רעידת אדמה. השיטה אומרת כי בכל מקרה של התמוטטות, לאנשים החווים את האסון יש סיכוי של 100% להישרדות כאשר הם נמצאים באזור הנקרא ''משולש החיים''.
הסרט הוכן על ידי ממשלת טורקיה ומומן על ידי עיריית איסטנבול, אוניברסיטת איסטנבול, חברת הפקות קייס, ס. א. וחברת ארטי.

קהל רב צפה בסרט בטורקיה ושאר מדינות אירופה, בארה''ב, קנדה ושאר מדינות אמריקה הלטינית בתוכנית טלוויזיה שנקראה ''REAL TV''. האם כבר צפיתם בסרט זה?
הניסוי בוצע בעזרת 20 בובות בגדל בני אדם: 10 מהן הונחו במקומות שעד כה היו מקובלים כבטוחים. 10 הנותרות הונחו ב''משולש החיים''.
הבניין פוצץ, וכשנכנסנו ראינו כי 10 הבובות הראשונות נמעכו ונמחצו לחלוטין, והאחרות, שנמצאו ב''משולש החיים'', נותרו ללא פגע.
סיפור אמיתי: הבניין הראשון אליו נכנסתי אחרי רעידת אדמה במקסיקו בשנת 1985 היה בית ספר והילדים, שהיו כצפוי תחת השולחנות שלהם – נמחצו כולם למוות.
הם היו יכולים להינצל אילו, במקום להימצא מתחת לשולחנות, היו בוחרים להימצא לצידם, בשכיבה, או בתנוחת גוף עוברית.
וכדי לומר זאת במילים פשוטות: כאשר בנין מתמוטט, משקל הגג והתקרות נופל על הרהיטים והחפצים ומועך אותם, אבל תמיד נשאר חלל ריק לצידם, קרוב אליהם. חלל זה נקרא על ידי בשם ''משולש החיים''. ככל שהחפץ או הרהיט גדול יותר, ככל שהוא חזק וכבד יותר, הוא יימחץ פחות.
ככל שרק חלק קטן של העצם נמעך תחת המשקל הרובץ עליו, ככל שנותר סביבו חלל ריק או גומחה גדולים יותר, כך גדל הסיכוי של האדם שמסתתר שם למנוע מעצמו פגיעה.
בפעם הבאה בה אתם רואים בניינים קורסים בסרט קולנוע, ספרו את ''משולשי החיים'' (או החללים הריקים) שנוצרו.... הם נמצאים בכל האזור המכוסה!

הוראות

 • כל אדם שיבחר למקם את עצמו מתחת לעצם כלשהו כאשר בניין מתמוטט, יימחץ.
 • בכל פעם שבני אדם מסתתרים מתחת לעצמים כגון מכוניות, שולחנות משרד, הם תמיד יימחצו. (הצלב האדום האמריקאי אינו תומך בדיעה זו)
 • לכן – אל תעשו זאת אלא מלאו אחרי ההוראות הבאות.
 • חתולים, כלבים ותינוקות מתקפלים בטבעיות לתנוחה עוברית. גם עליכם לעשות את אותו הדבר במקרה של רעידת אדמה. זהו אינסטינקט טבעי של הישרדות. כל אחד יכול להישרד בתוך גומחה קטנה, ליד ספה, ליד כל עצם גדול שאכן יימעך אך עדיין ישאיר חלל ריק מסביבו.
  בניני עץ הם המבנים הבטוחים ביותר להימצא בתוכם בשעת רעידת אדמה. וזאת מסיבה אחת פשוטה: העץ הינו גמיש ויכול לנוע תחת הכוח שמופעל עליו בעת רעידת אדמה. אם הבניין מתמוטט, ייווצרו תחתיו חללים ריקים גדולים. ובנוסף, למבנה מעץ יש משקל קטן יותר מאשר למבנה בנוי מלבנים.
  אם אתם נמצאים במיטתכם בלילה ומתרחשת רעידת אדמה, התגלגלו תמיד אל הרצפה. סביב המיטה כבר קיים חלל ריק.
  בבתי מלון יהיו יותר ניצולים אם היו קובעים על דלת כל חדר שלט המורה בפירוש לאנשים, בזמן רעידת אדמה, למצוא מחסה ליד המיטה או בין המיטות (כאשר יש שתיים עם מרווח ביניהן).
  אם רעידת האדמה מתרחשת בעודכם צופים בטלביזיה, ולא תספיקו לצאת דרך דלת או חלון, הביאו את עצמכם לשכיבה בתנוחה עוברית לצד ספה, כורסה גדולה או רהיט גדול אחר (כמו, למשל, שידה או מכתבה).
  כל אדם שיבחר לעמוד מתחת למשקוף של דלת בזמן שהבניין מתמוטט – נמצא בסכנת מוות. מדוע? כי אם אתם עומדים מתחת למשקוף של דלת והמשקוף נכנע ללחצים המופעלים עליו ומתמוטט – הוא יכול לפעמים לנוע קדימה או אחורה – ואתם עלולים להימחץ למוות על ידי הגג או התקרה. אם המשקוף נופל לאחד הצדדים, הוא עלול להישבר באמצע תחת המשקל הרובץ עליו. בשני המקרים אתם בסכנת מוות. לכן, אל תעמדו תחת משקוף הדלת.
  במידת האפשר – אל תשתמשו במדרגות. יש להן התנהגות אופיינית שגורמת להן לנוע באופן שונה מהתנהגות יתר חלקי הבניין. בחרו להימצא ליד הקירות החיצוניים של הבניין או מוטב הרחק מהם ככל האפשר. עדיף ככל הניתן להימצא מחוץ לבניין מאשר בתוכו. ככל שאתם נמצאים יותר פנימה בתוך הבניין, כך בטוח יותר שדרך היציאה שלכם תהיה חסומה ויהיה לכם קשה ומסובך יותר לצאת ולהינצל. אם אתם נמצאים בתוך מכונית, צאו ממנה ושבו או שכבו לצידה בתנוחה עוברית. אפילו אם יפלו עצמים על המכונית, תמיד יישאר סביבה מרווח ריק. אנו מורגלים לחשוב כי מה שידענו בעבר הוא הדבר הנכון. אבל הדברים השתנו. היות שהדבר נוגע לכולנו, בני האדם, אנא הפיצו את ההוראות האלה כדי להבטיח תגובה נכונה במקרה של רעידת אדמה חזקה, ברגע זה או בעתיד.
  עלינו להיות דרוכים תמיד זכרו היכן אנו חיים

השימוש בהוראות האתר הינן על אחריותך. המידע באתר הינו סיכום של מאמר המופץ ברשת. לאתר אין כל קשר מקצועי, עניני ואחר עם האמור בדף זה לגבי רעידות אדמה וההתנהלות בזמן רעידת אדמה. , או לגבי מידע אחר.
מכיר דעה אחרת ומבוססת? נשמח לפרסמה.

חיזוק מבנים נגד רעידת אדמה (תמ"א 38)

לאחרונה עלתה המודעות לחיזוק מבנים יסודי נגד רעידת אדמה לפי תוכנית מתאר אזורית הנקראת תמא38. למרות ההגיון הרב הטמון בתכנית תמא 38 קיימים עדיין קשיים רבים ומעשיים בדרך אל שיפוץ הבנין או הנכס האישי, ועד עתה יצאו לפועל מקרים מועטים בלבד של שיפוצי מבנה נגד רעידת אדמה בשיטת תמא38.
הרעיון המרכזי בתוכנית תמא38 הינו מתן זכויות בניה על גג הבנין לחברה קבלנית חיצונית אשר בתמורה תשפץ את הבנין, תחזק אותו מבחינת יסודות הבנין והמבנה ותשפר את מצבו במקרה של רעידת אדמה, ובנוסף תבנה מעלית או שתיים בבנין בהתאם לאישורים שיתקבלו.
לכל מי שמצפה לשיפוץ מהיר, איכותי ומקיף של הבנין בו הוא גר, הכולל מעלית וכדומה, מחכה אכזבה גדולה. כל התהליך כרוך בבירוקרטיה רבה מאוד, במאבקי שכנים ובדיעה לא מגובשת של רשויות המדינה השונות לגבי כל התהליך.
בטרם ניגשים לשיפוץ המבנה דרך תוכנית תמא38 כדאי לדעת מספר עובדות ולישם המלצות שונות:

 1. כדאי לדבר עם כל השכנים ולברר את הסכמתם העקרונית לתהליך
 2. כדאי להיוועץ עם מספר חברות המציעות את תהליך השיפוץ ולהשוות ביניהן
 3. אין לחתום על שום טופס התחיבות, אישור בלעדיות וכדומה
 4. החברה המשפצת עושה זאת תמורת בניית יחידות דיור נוספות על הגג המשותף, באיזורים יקרים ערך הדירות החדשות שנבנות על הגג גבוה מאוד, יש לחשב ולהעריך את הרווח של חברת התמא38 לעומת הרווח של דיירי הבנין המקוריים.
 5. חיזוק יסודות הבנין הינו חובה כאשר בונים קומה נוספת על גבי הגג, הקבלן המשפץ לא עושה לכם טובה כאשר מחזק את היסודות. בלי חיזוק יסודות הבנין לא יוכל לקבל כל אישור או היתר לבנין קומה נוספת.
 6. בצורה דומה הוספת מעלית או שתיים לבנין הינה אינטרס של הקבלן. דירות בקומה שלישית, רביעית או חמישית ללא מעלית שוות פחות מדירות גבוהות עם מעלית. הוספת מעלית חיצונית לבנין משפרת מאוד את ערך הדירות החדשות שנבנו על הגג, ולכן הדבר הינו אינטרס של הקבלן!
 7. כדאי להמנע מקבלת כסף מהמשפצים עבור ערך הדירות החדשות פחות עלויות הבניה. הסכום יתחלק בין כל הדיירים ויחולו עליו מיסים רבים כגון מס הכנסה, היטלים שונים ועוד.
 8. במקום תשלום יש לדרוש מהקבלן הוספת חדר או ממ"ד לכל יחידת דיור בבנין, העלות לקבלן נמוכה יותר מתשלום מזומן והערך לדייר גבוה יותר.
 9. יש לחשב במדויק את החלק הייחסי של כל דייר בבנין. את המידה ניתן מנסח טאבו גם דרך האינטרנט.
 10. יש לברר היטב עם החברה המשפצת האם בנתה כבר או שפצה מבנים הקשורים לתכנית תמא38 והיכן.
 11. יש לברר היטב עלויות ומיסים עתידיים היכולים לחול בעתיד, כגון היטל השבחה, עלויות מעלית כגון אחזקה ומיסי ועד גדולים יותר ומיסים שונים.

I - שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

1

מצגת רעידת אדמה2

תרחיש הייחוס – מדינת ישראל

תרחיש הרעידה :

 • עוצמת הרעידה – 7.5 בסולם ריכטר .

 • מוקד הרעידה – עמק בית שאן .

גודל הנזק :

 • מספר הרוגים – 16,000 איש .

 • מספר פצועים – 89,000 איש .

 • מספר מפונים – 377,000 איש .

 • מספר מבנים שיהרסו – 10,000 מבנים .

 • מספר מבנים שינזקו – 124,000 מבנים .

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

3

מבנה כדור הארץ

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

4

מפת רעידות אדמה בארץ ישראל

רעידות האדמה המסומנות במפה נמדדו בין השנים 1900-1996.

מגניטודות :

2.5-3.4

3.5-4.4

4.5-5.4

5.5 ומעלה

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

5

שלבי היווצרות רעידת אדמה

תזוזת הלוחות המרכיבים

את כדור הארץ

הצמדות שני לוחות

שיחרור מהיר של האנרגיה שהצטברה

מתחת ללוחות

רעידת אדמה

גלים סיסמיים משתחררים לכל כיוון ,

ומרעידים את פני הקרקע

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

6

שלבי היווצרות רעידת אדמה

סיסמוגרף

לווין

סיסמומטר

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

7

סולם מרקאלי

דרגה גודל הנזק

1 לא מורגש

2 מורגש ע ' י מעט אנשים בתוך הבניין , בעיקר בקומות העליונות

3 מורגש ע ' י חלק מהאנשים בתוך הבניין

4 מורגש ע ' י רוב האנשים בתוך הבניין וע ' י מעט אנשים מחוץ לבניין

5 מורגש ע ' י כל האנשים בתוך הבניין וכמעט ע ' י כל האנשים מחוץ לבניין

6 מורגש ע ' י כל האנשים , נזקים קלים למבנים חלשים , רהיטים זזים

7 נזקים קלים עד בינוניים במבנים רגילים ונזקים משמעותיים במבנים חלשים

8 נזקים קלים במבנים מתוכננים היטב ונזקים משמעותיים במבנים רגילים

9 נזקים משמעותיים גם במבנים מתוכננים במיוחד לעמוד ברעידה , אנשים בהלם

10 רוב המבנים המתוכננים במיוחד לעמוד ברעידה התמוטטו

11 כמעט ואין מבנים הנשארים לעמוד

12 הרס טוטאלי

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

8

ששת הגורמים המשפיעים על גודל הנזק

# עוצמת הרעידה

# התנהגות אוכלוסייה

# סוג המבנה ואופי הבנייה

# המרחק מהמוקד

# סוג הקרקע

# צפיפות אוכלוסין

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

9

כללי התנהגות לפני רעידת אדמה

# חיזוק חפצים תלויים כגון : נברשות , עציצים , מדפים תלויים , תמונות וכו '.

# הצמדת ארונות לקירות ע ' י זוויות מתכת .

# הוספת פסי הגבהה בקצוות המדפים למניעת החלקת חפצים בעת הרעידה .

# התקנת מנעולים בארונות ונעילתם .

# נעילת גלגלי מכונות כביסה , מקררים וכו ' על מנת למנוע תזוזתם .

# הוספת תמיכה לדודי שמש , אנטנות טלוויזיה וכו '.

# יש לבדוק תקינות חיבורי גז וחשמל ולתקנם במידת הצורך .

# הכנת ציוד חירום נדרש במקום נגיש : ערכת עזרה ראשונה , פנס ורדיו עם

סוללות .

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

10

ראשי פרקים לבניית ' תוכנית חירום מוסדית '

1. הכנות מוקדמות שיש לעשות בזמן שגרה ( על פי כללי ההתנהגות ).

2. סדר פעולות בעת רעידת אדמה ולאחריה .

3. מקומות בטוחים ומסוכנים בעת רעידת אדמה , במוסד .

4. רשימת טלפונים חיוניים .

5. קביעת פתחי מילוט חלופיים לפתחים המקוריים .

6. רשימת ציוד נדרש במוסד ומועדי רענון .

7. ביצוע תרגול אחת לשנה .

8. מינוי ותרגול כלל צוותי העזר ( צוות כיבוי אש , צוות ע ' ר , צוות סריקה ,

צוות סדרנים ).

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

11

כללי התנהגות בעת רעידת אדמה

בתוך המבנה :

# שולחן כבד ולאחוז ברגליו .

# משקוף המחוזק ברצועת בטון .

# ממ ' ד / ממ ' ק .

# חדר מדרגות .

מחוץ למבנה :

# עמוד בשטח פתוח ככל האפשר . היזהר מקווי מתח , עצים , עמודי חשמל ,

ועוד העלולים לקרוס .

ברכב :

# עצרו במהירות ובזהירות בצד בדרך .

שימו לב שהינכם בשטח פתוח ככל האפשר , הרחק מגשרים , עצים וכו '.

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

12

כללי התנהגות לאחר רעידת אדמה

# כבו כל אש דולקת , נתקו את הגז והחשמל .

# צאו מיד מהמבנה והמתינו להנחיות כלי התקשורת

ו / או סגל המוסד .

# הגישו עזרה לפצועים , אך אל נסו להזיזם אם הם פצועים קשה .

# צוות הסריקה יסרוק את המבנה תוך מתן תשומת לב לפרטים הבאים :

1. היווצרות סדקים בקירות , בפינות החדר , לאורך מסגרת

המבנה או בפינות העליונות של החדר .

2. היווצרות סדקים מעל קו החלונות או הדלת .

3. זכוכיות סדוקות או מנופצות .

4. טיח שעשוי ליפול מהתקרה .

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

13

כללי התנהגות לאחר רעידת אדמה - המשך

לאחר הסריקה יחליט הצוות האם ניתן להיכנס למבנה ,

בהתניות הבאות :

ברעידה חזקה במיוחד אין להיכנס בשום אופן למבנה – רעידה זו

מאופיינת בתזוזת רהיטים , נפילת תמונות ומדפים ועוד .

ברעידה חלשה יחסית , יש לסרוק את המבנה על פי ההנחיות

ולהחליט אם ניתן להיכנס חזרה , או להישאר בחוץ .

האזינו לרדיו שברשותכם לקבלת מידע נוסף והנחיות מגורמי הביטחון והרשויות המוסמכות

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

14

רעידות אדמה בעולם

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

15

נטיית בית על צידו – סאן פרנסיסקו , 1906

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמה

16

התמוטטות קירות חיצוניים במבנה – ארמניה , 1988

- שמור -

פיקוד העורף

מחלקת התגוננות אוכלוסיה

רעידת אדמההאתר בצ ' ירנצ ' יק – טורקיה , 1999

התמוטטות גשר הבוספורוס –
טורקיה , 1999


 
| משקפיים | עדשות מגע | הסרת משקפיים | ביטוח | רפואה משלימה | דיאטה | ניתוח | דיאטה | פורום אופטיקה | רעידת אדמה | הלפרין | שעה | השכרת רכב | ליסינג |הוראות | אדסנס | ספרד | גולף | עתיד | חתול | דיאטה | תנאי שימוש קרא טרם כניסה לאתר!