מציאת חנייה בתל אביב | משימה בלתי אפשרית | חוסר התחשבות של העירייה

אין עוררין על כך שמצב החנייה בתל אביב הינו קשה במיוחד, וקיימת מצוקת חניה משמעותית במשך רוב שעות היום.
אולם מצב החנייה החמור אינו דבר מובן מאליו ואינו בלתי נמנע. ניתן לפתור את בעיית החניה הקשה באמצעות מספר דרכים יצירתיות ולהקל על התושבים בצורה משמעותית. בכל דיון העוסק בבעית החניה בתל אביב, עולים באופן קבוע מספר נימוקים נגד שיפור אפשרויות החניה בעיר, ונגד רכבים פרטיים באופן ספציפי. יש לציין שהדבר נוגע בצביעות שאין כמותה, באינטרסים כספיים, בציניות של המערכת השלטונית כלפי התושב ובשימוש בטיעונים דמגוגיים לפי הלך הרוח האופנתי לכל תקופה.


רוב התושבים בעיר חייבים רכב פרטי

טענה עיקרית של המתנגדים לשיפור מצב החניה בתל אביב הינה שיתר מקומות חניה יגרמו ליותר ויותר תושבים לרכוש מכוניות ולזנוח את התחבורה הציבורית. טענה זו אינה שגויה, אך אינה עומדת בפרופורציה הנכונה. כמות הרכבים יכולה להיות מוגבלת על ידי העיריה לרכב אחד ליחידת מגורים, על ידי ניפוק תוי חנייה אזוריים בכמות הנכונה. כיום העיריה נותנת תו חניה איזורי לכל תושב אשר גר בתל אביב, בין אם בעל דירה, שוכר דירה, בעל רכב אחד או שניים. מכיוון שרוב יחידות המגורים בעיר מאוכלסות, הבעייה ניתנת לפיתרון ולא תחמיר יותר ויותר. עצם העובדה שמצב החניה בעיר בכי רע, וככל הנראה לא ימצא פתרון בקרוב עקב שיקולי העירייה, לא ימנע ממשתמשי הרכב 'הקשים' שימוש במכוניתם. ישנם אנשים רבים שהנהיגה ברכב פרטי היא האפשרות היחידה שלהם לתפקוד יומי נורמאלי, ואין להם כל תחליף מעשי לכך. רבים טוענים בזכות התחבורה הציבורית באזור תל-אביב, אך כל אלו אינם יודעים על מה הם מדברים. עולמם צר כעולם נמלה והם מאמינים שההתנהלות האישית שלהם מבחינת תחבורה בעיר מתאימה לכל תושב ותושב. לדוגמא, מקרה נפוץ ביותר של משפחה ממוצעת בעיר: אדם המתחיל את עבודתו בדרום העיר, אך גר במרכזה, בנוסף עליו לאסוף את אישתו לעבודתה בצפון העיר ואת ילדיו לגן או לבית ספר הנמצאים במקומות מרוחקים זה מזה. כל זאת בזמן קצר של שעה קלה, ולהחזיר אותם אחר הצהריים תוך זמן קצר.
האם יש בר דעת כלשהי שיוכל לטעון שניתן לבצע זאת על ידי תחבורה ציבורית? טענה כזו הינה בגדר טירוף המחשבה. אין ספק שלא ניתן לוותר על הזמינות והנוחות של רכב פרטי במיוחד כאשר התחבורה הציבורית אינה מפותחת ואינה מספקת בלשון המעטה.


זיהום האוויר

מתנגדי הרכבים הפרטיים נאחזים גם בטענת זיהום האויר שאלו יוצרים, ואילו העירייה מאמצת לחיקה טענה זו כמוצאת שלל רב. עובדה נכונה היא שרכב הנוסע בעיר יצר זיהום אויר, עשן ופיח. אולם זיהום אויר נגרם גם מתחבורה ציבורית, מוניות ואוטובוסים, אשר מספרם יוכפל וישולש במידה וישתמשו פחות ברכב פרטי. כל הטוענים נגד זיהום האויר אינם מתיחסים לעובדה חשובה אחת: המשתמשים ברכב פרטי לא יפסיקו לנסוע בו מכיוון שאין להם אפשרות מעשית אחרת. בינתיים, בזמן חיפוש החנייה הם נוסעים בהילוך ראשון-שני כ40 דקות בממוצע ויוצרים זיהום אויר חמור ומיותר. העובדה הזו צריכה להיות בראש מעיניהם של שוחרי איכות הסביבה והעירייה, נהג אשר מחפש חנייה בשעות הערב, אינו יכול לוותר או לכבות את הרכב. הוא ממשיך בנסיעה אינסופית סביב סביב בכל הרחובות בשכונה בה הוא גר, ולא יעצר עד אשר ימצא חנייה פנויה. אין לו שום אפשרות אחרת. כמה דלק ועשן היה אפשר למנוע אם כל רכב היה חונה מיד עם הגיעו לאזור הבית, ולא מחפש חנייה?


הפתרון הנכון והמעשי לבעית החניה בתל-אביב

ברשות העירייה פתרון יעיל ומעשי, חפירה מסיבית של חניונים בהתאם לדרישות החנייה בכל אזור ואיזור. ניתן לחפור ללא כל בעיה משפטית תחת גינות, שדרות ואזורים ציבוריים. למעשה ניתן לחפור אין סוף מקומות חניה. כאשר מעלים פתרון זה מול העירייה היא מזדעקת בטענה המגוחכת שיש התנגדות של שוחרי איכות הסביבה הידועים כירוקים. אך האם זה נכון? ברור גם לשוחרי איכות הסביבה שקשיי חנייה גורמים לעשן מיותר ובכל מקרה לא ימנעו ממי שזקוק לרכב את רכישתו, בעיקר אם זקוק לו כדי לתפקד באופן יומיומי.


מדוע העירייה אינה פותרת את הבעייה?

התשובה פשוטה מאוד, כסף. העיריה מרוויחה ממון רב מקנסות ודוחות תנועה. פתרון מצוקת החנייה תגרום להפסדי הכנסה של מליוני שקלים, והעירייה אינה מעונינת בכך ויהי מה. העיריה אינה מתענינת בזיהום האויר או מרווחת התושב. מבחינתה כל נהג יכול להסתובב זמן בלתי מוגבל כסהרורי בלילה ולחפש חנייה עד אין קץ.


מה קורה בחו''ל מבחינת חנייה?

חניה בקומות הינה פתרון מעולה במקומות בהם יש מצוקת חניה קשה כמו תל אביבפעמים רבות עולה הטענה שבחוץ לארץ, במדינות שונות, אין רכבים פרטיים במרכזי העיר, אין חניה כלל וכדומה. אולם בכל המקומות האלו קיימת אלטרנטיבה נורמאלית והגיונית לרכב פרטי! ניתן לנסוע ברכבת תחתית, תחבורה ציבורית עניפה וכדומה. בתל אביב המצב אינו כזה, אין תחבורה ציבורית נוחה, רק מצוקת חנייה חמורה, ולא ניתן להשוות למדינה אחרת!


המאמר נכתב על ידי אשמורת חן והוא מייצג את דעתה האישית בלבד. האתר מהווה פלטפורמת פרסום בלבד ואינו אחראי על כל תוכן המופיע בו. דווח על תוכן שלילי או פוגע