נהלי בדיקות מרפאות שעור2 ב' עין דומיננטית

בדיקת דומיננטיות – Eye Dominanace:

כמו שיש אנשים ימניים ושמאליים בידיים, אבל זה לא אומר שהעין הדומיננטית חזקה יותר, המוח פשוט מעדיף אותה. דומיננטיות בעיניים לאו דווקא קשור לדומיננטיות בידיים.

בבדיקה זו לא חייב ציוד. הפציינט חייב להרכיב את התיקון של לרחוק גם אם זה רק לנהיגה (עם תיקון: cc/cRx, ללא תיקון: sc/sRx). מותר להישאר עם עדשות מגע. אם מדובר במשקפיי קריאה – לא מרכיבים אותם בבדיקה. בדיקת דומיננטיות זה בדיקה לרחוק.

למה זו בדיקה חשובה? במשך הבדיקות שלנו יש בדיקה שנקראת איזון דו-עיני…. צריך להגיע לאיזון, יש אנשים שלא מגיעים לאיזון כי לא יכולים (פיזיולוגי/פסיכולוגי) במקרה זה רוצים להשאיר את העין הדומיננטית עם החדות היותר טובה. זו בדיקה מאוד בסיסית שצריך לקחת בחשבון דומיננטיות של העין. כשמתאימים עדשות מגע יש שיטה שנקראת monovision – כל עין רואה במרחק אחר, בעין אחת יש עדשת מגע לרחוק ובעין השניה יש עדשת מגע לקרוב, את העין הדומיננטית מתאימים לרחוק.

יש 3 שיטות לבדיקה זו:

  1. הבודק הוא המטרה והפציינט מסתכל עלינו, מבקשים שיסתכל על עין שמאל למשל. מבקשים שהפציינט ימתח את הידיים ויעשה איתם משולש – לא גדול מדי ולא קטן מדי. את המשולש מכוונים לעין שביקשנו שיסתכל עליה והעין שאנחנו כבודקים רואים בתוך המשולש זו העין הדומיננטית. חשוב לעמוד רחוק מהפציינט.
  2. שוב מותחים את הידיים שוב ויוצרים משולש ומבקשים שיתמקדו על עין שמאל או ימין של הבודק, וכעת מבקשים שיקרב את המשולש אל העין שלו – העין שמקרבים אליה היא הדומיננטית. חשוב לעמוד רחוק מהפציינט.
  3. בעזרת הפרוז'קטור בחדר בדיקה – מקרינים נקודה על הקיר שישמש כמטרה. היתרון של השיטה שהעיגול הוא הכי רחוק שאפשר. שוב מבקשים שימתח ידיים ויעשה משולש, לכוון את הידיים כך שיראה את הנקודה בתוך המשולש. לשים לב שהוא לא עוצם את אחת העיניים ושהוא לא זז יותר מדי עם הידיים. כעת, נקח כיסוי occluder ונעמוד ליד הפציינט, נכסה עין אחת ונשאל אם עדיין רואה את הנקודה. אם יגיד שלא – העין שכיסינו היא הדומיננטית, אם יגיד כן – העין שלא כיסינו היא הדומיננטית. העין שמתמקדת על המטרה היא הדומיננטית – העין שרואה את הנקודה היא הדומיננטית.

המשך קריאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *