מה יש לדעת לגבי ניתוח הסרת משקפים?

מה יש לדעת לגבי ניתוח הסרת משקפים?

ראשית, יש לזכור שמדובר בניתוח פלסטי קוסמטי אסתטי.
כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, המכשור והבקרה הממוחשבת על ציוד הניתוח, הניתוחים הקוסמטיים הופכים למדויקים יותר ויותר ובהתאמה ירידה משמעותית בסיבוכים ובבעיות לאחר הניתוח.

אולם יש לזכור שכל ניתוח, קוסמטי או רפואי חיוני, הינו תהליך טראומטי על גבי רקמות הגוף, הדורש הרדמה חלקית או מלאה (בניתוחי ראייה בד”כ הרדמה חלקית) ועלול לגרום לסיבוכים שונים ובעיות עתידיות.

האם כדאי לעבור את התהליך?

ההחלטה אם לבצע את הניתוח הינה אישית, ודורשת שיקול דעת ובחינת היתרונות והחסרונות של התהליך. אל תבצע את הניתוח עקב לחץ חברתי, החלטה רגעית, מבצע או הנחה חד פעמית וכדומה.

לפני ביצוע ניתוח הסרת משקפיים בדוק בינך לבין עצמך:

 • האם המשקפיים מפריעים לי?
 • האם עדשות מגע אינן פתרון טוב עבורי?
 • האם הצלחה חלקית של הניתוח עלולה לפגוע בי בצורה משמעותית (למשל במקום העבודה, בקריירה וכדומה).
 • האם אוכל להגיע לביקורות לאחר הניתוח, לצאת לחופש התאוששות למספר ימים, לתפקד מספר ימים עם ראייה חלקית?
 • האם אני מוכן לאפשרות (הנדירה בד”כ) של הסתבכות הניתוח ופגיעה ביכולת הראייה?
 • האם אני יכול לעמוד בתשלום עבור הניתוח?

מה לגבי משקפי קריאה?

חשוב לדעת שרוב מרכיבי המשקפיים במרשם מינוס נמוך (-) או בינוני, 1- ועד 5- ואף יותר, יכולים לראות היטב מקרוב בקריאת ספר, עיתון וכדומה כאשר אינם מרכיבים את המשקפיים למרחק.

לשם ראייה למרחק עליהם להרכיב שוב את המשקפיים, דבר שיפריע להם בראייה מקרוב.

במידה ויבצעו את הניתוח להסרת משקפיים, יראו היטב למרחק, אולם היכולת לקרוא מקרוב עלולה להפגע, ויהיה צורך בהרכבת משקפי קריאה.

הדבר מאפיין במיוחד בני 40 ומעלה.

כמה זמן להשקיע בהחלטה אם לנתח או לא?

מחקרים מראים שמהרגע בו מתחילים להתענין ברעיון ניתוח הסרת משקפיים, ועד ביצוע הניתוח, חולפת שנה בממוצע. מכיוון שהניתוח בלתי הפיך מומלץ לבדוק היטב את כל האספקטים השונים שלו בטרם ביצוע.

אל תהיה פזיז, קח את כל הזמן הדרוש לך, בדוק שאל והוועץ כך שתגיע להחלטה מושכלת לכאן ולכאן.

האם הניתוח מסוכן?

כל ניתוח מעצם טיבו עלול להגמר בתוצאות שאינן רצויות מבחינת המנותח. גם בניתוח קוסמטי, שאינו חיוני מבחינה רפואית עלולות להיות תופעות לוואי וסיבוכים שונים. מועמדים לניתוח הורדת מרשם חוששים באופן טבעי מהגרוע מכל: עיוורון או פגיעה משמעותית בראייה בעין אחת, או חלילה וחס בשתי העיניים.

נתונים רבים שנאספו במהלך השנים מוכיחים שהסיכון להתעוור עקב ניתוח להסרת משקפיים הינו נמוך וכמעט אפסי כאשר מדובר בשתי העיניים.

בחירת מנתח מקצועי ומנוסה, וביצוע כל השלבים הנדרשים לפני ואחרי הניתוח עשויים להפחית במאוד את החשש לבעיות וסיבוכי עיניים למינהם.

מה אחוז הצלחת הניתוח?

הדבר תלוי בצורה בה מגדירים הצלחה של ניתוח. אחוז המנותחים שיכולים לנהוג כעת ללא משקפיים (חדות ראייה של 6/12 לפחות בעין אחת ללא משקפיים) הינו כמעט 100%. אולם ראייה של 6/12 אינה נחשבת לראייה טובה ומספקת בחיי היומיום ודומה לראייה של מי שזקוק למשקפיים עם מרשם פחות או יותר של 1- ולא מרכיב אותם.

אחוז המנותחים הסובלים מאי-נוחות, יובש, סינוורים או תופעות אחרות לאחר ניתוח הינו גבוה יותר, אולם רוב התופעות דועכות ונעלמות עם הזמן.

במקרים מסוימים הצלחת הניתוח הינה חלקית, המספר יורד אך לא לגמרי ויש צורך בניתוח לתיקון או במשקפיים. לכן יש להתאים את רמת הציפיות למציאות ולדעת שמצב כזה יתכן ואפשרי.

מה תופעות הלוואי לאחר הניתוח?

בניתוח הסרת מרשם למשקפיים מכל סוג עלולות להופיע תופעות לוואי שונות וסיבוכים ממספר סוגים.

מכיוון שהניתוח מבוצע באזור רגיש במיוחד, גם מבחינת חשיבותו התפקודית, וגם מבחינת כמות סיבי העצב שבו, כל תופעת לוואי הינה משמעותית פי כמה מאשר בניתוחים קוסמטיים אחרים.

הסיבוך העיקרי בניתוח זה הינו זיהום שעלול להגרם עקב חדירת גורם מזהם לקרנית החשופה במהלך הניתוח, ובעיקר לאחריו. שימוש מושכל בטיפות אנטיביוטיות בהתאם להוראות הרופא מפחית משמעותית את החשש לזיהום.

במקרה שקיימת מחלת קרטוקונוס בקרנית שלא אובחנה, ביצוע ניתוח עלול לגקום להאצה משמעותית של המחלה ולהדרדרות קשה בראייה.

סיבוכים ותופעות נוספות לאחר הניתוח:

יובש בעיניים: עשוי לעבור לאחר תקופה מסוימת, אולם לעיתים נשאר צורך בשימוש קבוע בטיפות הרטבה מסוגים שונים.

הילות, בעיקר בלילה. התופעה נגרמת עקב ירידה בעובי הקרנית ועקב התרחבות האישון בלילה עד לקצה האזור המנותח

קשיים בהרכבת עדשות מגע צבעוניות או עדשות מגע לתיקון מרשם שחזר: עקב היובש ועקב שינוי מבנה הקרנית.

אי יציבות קלה בחדות הראייה עד תקופה של כחצי שנה לאחר הניתוח.

מדוע הרופאים אינם עושים ניתוח הסרת משקפיים לעצמם?

שאלה זו עולה פעמים רבות, אולם אינה מעידה על שום דבר! אין נתונים מדויקים לגבי כך, וידוע על מספר רופאים שביצעו את הניתוח לבני משפחה.

רופא שמבצע ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, סביר שמאמין בתהליך אותו הוא מוביל, ביתרונות ובסכנות שבו. רופא שאינו מאמין בתהליך הניתוחי של הורדת משקפיים הלייזר, סביר שימנע מלבצע אותו או להמליץ עליו.

לרופא אין מידע נוסף אותו הוא מסתיר לגבי הניתוח והשלכותיו על המנותח.

יתכן שהרופא אשר פוגש בעבודתו את כל המקרים, כולל הסיבוכים והבעיות השונות, נזהר יותר מאשר מועמד לניתוח שלא ראה באופן אישי כל הצלחה או הצלחה חלקית.

בנוסף, רופאים רבים זקוקים למשקפי מרחק, ואילו הראייה שלהם מקרוב ללא משקפיים תקינה. ביצוע הניתוח יאפשר להם ראייה טובה למרחק, אך צורך במשקפי קריאה מקרוב, דבר המפחית את המוטיבציה לביצוע הניתוח.

Be Sociable, Share!

  המשך קריאה

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  Why ask?