חומרי גלם למשקפי ראייה – מסגרות פלסטיק ומתכת

חומרי הגלם של משקפי ראיה ומסגרות צריכים להיות קלים, חזקים וניתנים לכיוון ואיפוס בדרך קלה תוך כדי שמירה על צורתם המקורית של המשקפיים.
עליהם להיות גמישים מספיק כדי לאפשר התקנת עדשת משקפיים ועם זאת לאפשר מגוון של צבעים, אפשרויות גימור, פוליש ודוגמאות לקבלת מראה אופנתי ואטרקטיבי.
כל זאת אמור להיות אפשרי במחיר סביר מבחינת הלקוח וכמובן לעמוד בתקנים השונים של יצור ויבוא, למשל תקן BS EN ISO 12870 (1998).
נכון להיום לא קיים חומר גלם המאפשר את כל התכונות האלו במלואן. יצרני שונים משווקים חומרי גלם אלו ואחרים תוך כדי הדגשת תכונות מסוימות של החומר כדי לשפר את יוקרת החומר בעיני האופטומטריסט והצרכן עצמו.

כאשר משווים שתי מסגרות חדשות זו לזו, קשה לדעת בדיוק מה המסגרת האיכותית ומה המסגרת הפחות איכותית. אפילו מחיר המסגרת המשקף את המותג ושיקולי יבוא ושיווק אינו מהווה אינדיקציה מדויקת לאיכות המוצר. גם מותגים יוקרתיים עשויים להשתמש בחומרי גלם ברמות שונות.

מסגרות פלסטיק
כיום קיימים מעט מאוד מפעלים המייצרים חומר גלם פלסטי למסגרות ראייה ושמש, כאשר האיכות הכללית מושפעת מאוד מגימור החומר וההרכבה של החלקים זה עם זה.
מכיוון שיש מעט אפשרויות וצירופים בין החלקים, שינויים קטנים עשויים להשפיע רבות על התוצאה הסופית של המוצר.

קיימים שני סוגים עיקריים של חומרי גלם מפלסטיק עבור משקפיים. סוג אחד הינו פלסטיק אשר ניתן לשנות ולעצב באמצעות חום (thermoplastics), וסוג שני שלא ניתן לעיצוב ושינוי ע”י חום (thermosetting)
רוב מסגרות הפלסטיק עשויות מפלסטיק אשר נעשה רך יותר בחום, אבל לא בהכרח ניתן לשינוי בחום (לא thermoplastics)
מסגרות עשויות לעיתים מניילון או חומרים מורכבים שונים אשר לא נעשים רכים יותר בחימום סביר (וורנה, CEBE ועוד)
חומרים נוספים כמו סיליקון משמשים לאפונים וסופיות של המוטות ובדרך כלל אינם מושפעים מחום.

שיטות יצור מסגרות פלסטיק
בשיטת injection moulding או casting משתמשים בנוזל (מונומר או פולימר) לתוך תבנית ואקום המאלצת את בועות האויר לצאת מתוך החומר.
שיטת הואקום שימושית בתעשיה גם עם חומרים מורכבים וחומרים שונים המעוצבים בתבניות. אם לא משתמשים בשיטת הואקום ישארו בועות קטנות בתוך חומר הגלם והדבר יפחית את איכותו.
ישנן מספר שיטות לחיבור חלקי פלסטיק זה אל זה, בדרך כלל מקובל להשתמש בצירים ובמתאמים ממתכת. חלקים אלו שקועים בתוך הפלסטיק ואינם מתנתקים בזכות קצה רחב האוחז מבפנים בחומר הגלם של המסגרת.

המשך קריאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *